Kuzguncuk Camii

Kuzguncuk Mahallesi’ni birlikte yaşama kültürünün bir örneği haline getiren Kuzguncuk Camii; mahallede Müslüman nüfusun iyice artmaya başladığı 1950’li yıllarda hizmete girdiği belirtiliyor. 1952’de ibadete açılan cami, günümüzde hemen bitişiğinde bulunan Surp Krikor Lusaroviç Kilisesi’nin o günkü bahçesine inşa edilmiş durumda. Hatta caminin yapımı öncesinde, kilisenin papazı dahil Hıristiyan ve Yahudi vatandaşların, Müslüman komşularının ibadet edebilmeleri için caminin yapımına ciddi maddi ve manevi katkıda bulundukları belirtiliyor. 

Kuzguncuk Çarşı Caddesi ile Yenigün Sokak’ın keşiminde bulunan Kuzguncuk Cami, 1950-1952 yıllarında hayırsever halkın katkılarıyla yapılmıştır. Mimarı Cemil Şavkay Bey’dir. Caminin inşası için, caminin yanında bulunan Ermeni Kilisesi Vakfı, o dönemin parasıyla 500 lira yardımda bulunmuştur.

Kesme taştan yapılan tek kubbeli caminin; kıble duvarı çini kaplı, minberi ve vaaz kürsüsü ahşap, mermer mihrabı ise niş şeklinde duvar içine girmiştir. Tek minareli ve tek şerefeli olan bu cami, en son 2005 yılında restore edilmiştir.

Paylaş:

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir